Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak pielęgnować taką skórę?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu genetycznym i immunologicznym. Przyczyn jej powstawania nie udało się ustalić. Wiadomo tylko, że napady wyzwala szereg czynników, a skóra chorego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak należy o nią dbać w lato i nie tylko?

 

Łuszczyca – co to za choroba?

Łuszczyca to choroba skóry o podłożu genetycznym i immunologicznym. Przyczyna jej powstania nie została dotąd wyjaśniona. Ataki wyzwala szereg czynników i da się ją zaleczyć farmakologicznie. Cechą charakterystyczną tej choroby są rogowaciejące i uporczywie swędzące zmiany na powierzchni skóry, zlokalizowane w najbardziej newralgicznych obszarach ciała – w zgięciach łokci, pachwinach, na owłosionej skórze głowy oraz pod pachami, kolanami, na dłoniach i podeszwach stóp. 

Skóra chorego jest stale podrażniona, przesuszona i wymaga stosowania nie tylko maści aptecznych, ale i odpowiedniej pielęgnacji - również w lato, kiedy promienie słońca wpływają mocniej na skórę. Pomogą w tym dermokosmetyki, o których można poczytać na stronach producentów np. https://www.cetaphil.pl. Dostępnych jest wiele preparatów, które mają działanie silnie nawilżające i przyspieszają proces złuszczania martwego naskórka. Łagodzą też świąd, który jest typowym objawem łuszczycy.

 

Jak leczyć i pielęgnować skórę z łuszczycą?

Podstawą do wdrożenia farmakoterapii jest rozpoznanie postaci łuszczycy. Może mieć charakter wysiękowy, krostkowy, stawowy lub klasyczny. Zmiany skórne obejmują różne obszary ciała, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza i dokładne badanie dermatologiczne, które umożliwi ocenę ich wielkości, stopnia zaawansowania choroby i odnalezienie czynnika, z powodu którego powstały.

Leczenie zmian łuszczycowych opiera się głównie na stosowaniu maści o działaniu miejscowym. Zawierają one glikokortykosteroidy, które hamują stany zapalne, mocznik przyspieszający złuszczanie martwego naskórka, nierzadko również substancje łagodzące świąd. Czasami konieczna jest doustna antybiotykoterapia. 

Skóra osoby chorej na łuszczycę jest podrażniona i przesuszona, dlatego wymaga nie tylko leczenia, ale też odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny i ciągłe natłuszczanie zmian, żeby nie powstała na nich nieestetyczna łuska. Najlepszym wyborem jest regularne stosowanie dermokosmetyków, które są szczególnie polecane osobom ze schorzeniami dermatologicznymi. Ich skład został opracowany przez lekarzy. Nie mają barwników, substancji zapachowych i konserwujących, zatem nie uczulają i nie podrażniają. Płyny do kąpieli, kremy oraz balsamy do ciała zawierają kwasy AHA, łagodzącą alantoinę oraz witaminę A, która regeneruje skórę. Są dostępne na stronach producentów. Można je też kupić w aptekach i niektórych drogeriach.

 

Article was added:

Add date:
Number of views: 37
Other articles
Jak dbać o ciało latem?
18
jun
Chcesz, żeby było jędrne, dobrze nawilżone, ale przede wszystkim idealnie gładkie, bez zbędnych włosków? Sprawdź, jak o nie najlepiej zadbać.
read
Po co nam czepki pływackie?
18
jun
Dlaczego na krytych basenach obowiązują czepki pływackie? Jakie funkcje pełnią te niepozorne akcesoria? I wreszcie, dlaczego używanie czepków leży w interesie każdego, kto chodzi na pływalnię? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
read
Zadbaj o siebie latem - krem z wysokim filtrem ważny w każdym wieku
15
jun
Zadaniem kremów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona przed chorobami skóry. Jednak oprócz tego pełnią one również szereg funkcji dodatkowych. Ich działanie polega także na zapobieganiu wiotczeniu skóry, czy też powstawaniu nowych zmarszczek. Krem ochronny z filtrem powinien być zatem używany nie tylko przez najmłodszych, ale również przez osoby w każdym wieku.
read

Reviews about Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak pielęgnować taką skórę? Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Replying to