Bezpieczne plażowanie. 6 zasad, które ułatwią Ci zdrowe opalanie
Sezon wakacyjny oznacza, że wreszcie można odpocząć od codziennych obowiązków i złapać trochę witaminy D pochodzącej wprost z samego słońca. Opalać należy się jednak z głową, ponieważ promienie słoneczne w nadmiernych ilościach mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Zwróć uwagę, że najwyższa aktywność słońca w naszym kraju odnotowywana jest w okresie letnim między godziną 11 a 15.
Grunt to nawodnienie
W ciągu standardowego dnia, przy umiarkowanej temperaturze, dorosły człowiek powinien spożywać mniej więcej 2 litry wody. Jak wiadomo, nawet w naszym kraju termometry wskazują niejednokrotnie przeszło 30 stopni C. Kiedy jest naprawdę gorąco i spędza się wiele godzin w pełnym słońcu, ilość wody, którą powinno się wypić jednego dnia, wynosi już 4 litry. Warto też pamiętać, że woda nawadnia lepiej niż słodkie, ciężkostrawne napoje czy tym bardziej alkohol.
Uwaga na oczy!
Choć wydawać by się mogło, że to oczywiste, wielu plażowiczów zapomina o ochronie wzroku. Nie warto lekceważyć tej kwestii. Okulary z filtrem, którego wartość wynosi minimum UV 400, uchronią Twoje oczy przed podrażnieniami mogącymi w dłuższej perspektywie doprowadzić do zapalenia spojówek, a nawet poważnych schorzeń, takich jak choćby zaćma lub czerniak.
Środki ochronne dla Twojej skóry
Pierwsze, co powinno się przygotować, wyruszając na plażę, to oczywiście kosmetyki z filtrem. Szeroki wybór tego typu produktów pozwala dostosować dany krem czy spray do warunków atmosferycznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze środki nie ochronią Twojej skóry przed zbyt długim oddziaływaniem promieni słonecznych w najgorętsze dni.
Nie wierz w marketingowe chwyty i nie sugeruj się napisami na opakowaniach informującymi o wielogodzinnej ochronie przed słońcem – lepiej uznać, że w rzeczywistości czas ten jest znacznie krótszy. O bezpieczeństwie skóry pamiętaj tym bardziej, jeśli wybierasz się do ciepłych krajów, np. z przesiadką w Londynie. Więcej informacji na temat podróży przez Londyn znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/przesiadka-w-londynie-paszport/.
Nakrycie głowy w słoneczny dzień
Równie istotne co ochrona oczu i ciała jest zabezpieczenie głowy. Udar słoneczny może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Czapka w upalne letnie dni jest szczególnie ważna w przypadku dzieci i osób starszych. Jednak dużo lepiej niż czapki z daszkiem albo chusty sprawdzą się kapelusze z rondlem.
Bierzesz lekarstwa? Sprawdź ulotkę informacyjną
Niektóre powszechnie stosowane leki czy antybiotyki mogą wchodzić w reakcję ze słońcem, wywołując reakcje uczuleniowe. Zapoznaj się dokładnie z treścią ulotki przyjmowanych środków, a w razie jakichkolwiek objawów natychmiast zgłoś się do lekarza.
Dbaj o skórę każdego dnia
Wysokiej jakości mydła i żele pod prysznic, maseczki kremy do twarzy i balsamy do ciała są dzisiaj szeroko dostępne i nie muszą wcale kosztować majątku. To, jak traktujesz swoją skórę na co dzień, może mieć znaczący wpływ na jej reakcję na promienie słoneczne. Nie wybieraj kosmetyków zawierających m.in. retinol, składniki złuszczające, kwasy AHA oraz BHA. Wbrew pozorom szkodliwe podczas kontaktu ze słońcem mogą okazać się również naturalne składniki, takie jak np. rumianek, dziurawiec, seler czy olejki eteryczne. Stawiaj wyłącznie na sprawdzone i nadające się do określonego przeznaczenia, wysokiej jakości kosmetyki z jak najbardziej naturalnym składem.
Article was added:
Number of views: 135



Reviews about Bezpieczne plażowanie. 6 zasad, które ułatwią Ci zdrowe opalanie span> Dodaj komentarz
Bądź pierwszym, który go doda!