Plaża w ogrodzie, czyli jaki parasol ogrodowy wybrać?

Nowoczesne parasole ogrodowe, dostępne obecnie w sklepach, to nie tylko okrągła czasza umieszczona na drążku o regulowanej długości, do jakich przywykliśmy przez długie lata. Dziś, na szczęście, oferta jest naprawdę imponująca: w sklepach znajdziemy parasole, które będą chroniły nasz balkon i taras nie gorzej niż wiata.

Jaka wielkość parasola jest najlepsza?

Odpowiedzi na to pytanie nie ma, a mimo to, wielkość parasola jest kwestią najważniejszą. Osoby, którym zależy na solidnej ochronie przed deszczem, a także nad rozproszeniem ostrego słońca operującego na tarasie lub w ogrodzie, powinny szukać wśród największych rozmiarów. Parasole wielkogabarytowe często goszczą w ogródkach kawiarnianych - warto na nie popatrzeć i wyobrazić sobie, jak będą wyglądały w naszym ogródku. Jak prezentują się w połączeniu z bryłą budynku, do którego aktualnie przylegają? Jak komponują się z meblami restauracyjnymi ustawionymi pod czaszą? Jakie kwiatki, ozdoby i oświetlenie do nich pasują? Czerpmy inspiracje z obserwacji!

Ogródki restauracyjne to pokaźne źródło inspiracji dla poszukujących idealnego parasola ogrodowego.

Wielu decyduje się też na niewielkich rozmiarów parasole, które są bardziej ozdobą niż praktyczną osłoną. Można ustawić je nad niewielkim zestawem mebli ogrodowych, nad hamakiem, lub nad leżakiem ustawionym w pobliżu basenu. Są bardzo dobre dla osób, które mają dzieci: wówczas niewielka waga i duża mobilność takiego parasola jest sprzymierzeńcem rodzica, który musi wędrować za ciągłymi zmianami miejsca zabaw, czynionymi przez dziecko. Ostatecznie też ci, którzy nie mają wyboru i muszą kupić jakiś parasol na balkon, mają na szczęście w czym wybierać - oferta małych, pięknych parasoli ogrodowych, mieszczących się na niewielkich przestrzeniach, jest imponująca.

Gdy nasz parasol jest wystawiony na pełne słońce oraz gdy jest to jednocześnie duży model, warto aby miał wywietrzniki, odprowadzające częściowo ciepło kumulujące się pod czaszą.

 

Okrągłe i kwadratowe, a może prostokątne czasze?

To, co zwraca naszą szczególną uwagę, gdy patrzymy na parasol ogrodowy, to z pewnością czasza. W ostatnich czasach zapanowała szczególna moda na parasole z kwadratową lub prostokątną czaszą:

Prostokątne czasze wnoszą do aranżacji powiew nowoczesności

Czworokątny kształt pozwala na osiągnięcie szczególnie dużych rozmiarów czaszy - parasole okrągłe są zdecydowanie bardziej wywrotne. Małe parasole z okrągłym nakryciem to zwykle modele ozdobne, mobilne, dobrze sprawdzające się na przykład na balkonach.

 

Na wysięgniku, czy na centralnej, a może bocznej nóżce?

Dobierając odpowiedni stelaż dla parasola powinnismy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego jest wykonany (drewniany vs metalowy), ale także na to, gdzie zlokalizowana jest główna podpora. Najpopularniejsze są modele z nóżką centralną: jednak nie zawsze jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Zdecydowanie bardziej polecane są parasole z nóżką boczną, która nie dzieli nam stołu, a także nie jest przeszkodą w ciągach komunikacyjnych wokół stołu (znajduje się w oddaleniu od samej czaszy). Ciekawostką są także parasole na wysięgniku, które przywiesza się do ściany budynku: poleca się wybierać je wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na pełen stelaż. 

Niezależnie od tego, ważne jest także, aby czasza parasola była przymocowana do stelażu w taki sposób, aby użytkownik miał możliwość sterowania kątem nachylenia parasolki. Jest to szczególnie ważne dla dużych parasoli ogrodowych, o ograniczonej mobilności. 

Tutaj w zasadzie trudno wskazać, gdzie znajduje się nóżka parasola. Modny kolor czaszy w ostatnich latach: ecru, udanie koresponduje z elewacją budynku.

 

Stylizowany: na japoński, minimalistyczny w stylu skandynawskim, czy też hippi?

Na zdjęciu powyżej: parasol stylizowany na japoński. Wyposażony w drewniany stelaż, czasza wykonana z użyciem białego materiału. Z powodzeniem można zestawiać go z aranżacjami niemal w każdym stylu - niekoniecznie tylko minimalistycznymi. 

Sposobów na zaaranżowanie przestrzeni z parasolem w roli głównej jest wiele. Ciekawostką ostatnio są parasole utrzymane w ciemnych barwach. Wydaje się, że moda na te kolory przywędrowała do nas z krajów Europy Południowej:

Warto jednak wiedzieć, że czasza utrzymana w tym kolorze będzie pochłaniała promienie słoneczne, a co za tym idzie: szybko się nagrzewała. Parasole z jasnymi czaszami doskonale odbijają promienie słoneczne, co powoduje, że pod osłoną jest nieco chłodniej niż w przypadku, gdy wybierzemy model z innego koloru. Dodatkowo, kupując parasol z jasnej tkaniny pomijamy problem, który z czasem dotyka każdego właściciela parasoli, a mianowicie: płowienie materiału czaszy. 

Na zdjęciu powyżej: ciekawy parasol z czaszą wykonaną z jasnej tkaniny, udekorowanej motywem kwiatowym. Taki wzór doskonale komponuje się z czarnymi meblami, w tym szczególnie krzesłami z pół-transparentnym, siatkowym oparciami.

W poszukiwaniu inspiracji warto sięgnąć niekiedy do odległych nam rejonów, tak jak na zdjęciu powyżej: do tropików! Nie każdy z nas wie, że takie słomiane zadaszenia są szczelnym zabezpieczeniem przed deszczem. Dodatkowo, jak żadne inne dają zbawienny cień. Nie bez powodu to właśnie takich materiałów używa się w rejonach okołorównikowych, gdzie słońce przypieka z diabelską intensywnością:

Na zdjęciu: parasol ze słomy

 

Akcesoria dodatkowe: uważnie dobierz obciążniki!

Równie ważny jak wybór wielkości i kształtu czaszy jest dobranie do nich odpowiednich obciążników, bo to własnie one będą w głównej mierze stanowiły o tym, czy parasol posłuży nam nieco dłużej niż przez dwa sezony. Parasole, których zadaniem jest stać przez dłuższy okres czasu w jednym miejscu, mogą mieć wbudowaną w podłoże nóżkę (o ile jest ona porządnej jakości). Dla większości parasoli jednak producenci oferują obciążniki: podstawy z granitu lub z betonu. Mimo posiadania solidnej podstawy, należy pamiętać, że funkcją parasola ogrodowego na pewno nie jest ochrona przed wiatrem - gdy zrywa się wichura, koniecznie trzeba go złożyć.

Powyżej: duży parasol na wysięgniku. Jak widać, parasole tej wielkości potrzebują solidnej, betonowej, czteroczęściowej podstawy. Na szczęście jednak, ze względu na to, że podstawa znajduje się zwykle na uboczu, nie są przeszkodą komunikacyjną.

Więcej inspiracji na temat tego, jaki parasol wybrać, jakie są przykładowe ceny oraz jak wyglądają najlepszej jakości materiały, zapraszamy do przeczytania na stronie Ogrodosfery

Article was added:

Add date:
Number of views: 4721
Other articles
Czy wiesz, że drugi najgłębszy basen świata jest w Polsce (w okolicach Warszawy)?
06
feb
Marzysz o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem? Szukasz bezpiecznych warunków do nauki, wykwalifikowanych instruktorów i pewnego sprzętu? To wszystko i znacznie więcej znajdziesz w Deepspot!
read
Farby do skóry: Personalizacja i Ochrona na Plaży
22
dec
Farby do skóry odporne na warunki atmosferyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie dla miłośników plażowania, którzy pragną nadać swoim skórzanym akcesoriom wyjątkowego charakteru. Współczesne farby nie tylko umożliwiają zmianę koloru produktów skórzanych, ale także zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, wody morskiej i piasku.
read
Inspiracje na wakacyjny wypoczynek w Chorwacji
17
dec
Coraz częściej słyszy się o wakacjach w Chorwacji. Z roku na rok popularność tego kierunku wakacyjnego rośnie. Planując wypoczynek w tym miejscu, warto dowiedzieć się, jak dobrze zaplanować swój urlop, gdzie jechać i jak spędzić czas wolny.
read

Reviews about Plaża w ogrodzie, czyli jaki parasol ogrodowy wybrać? Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Replying to